1435242836_facebook.png
logo rozewicz-motionmale

Obserwuj nas

youtube  facebook

Imię:  

Email:

Spektakle

PRZYJ DZIEWCZĘ, PRZYJ

9 października,  godz.18.00

Sztuka oparta jest na fragmentach książki Tadeusza Różewicza, pt. "Kup kota w worku", która traktuje o przywarach współczesnego Świata. Tekst napisany jest językiem, będącym pastiszem kodu porozumiewawczego młodzieży, blogerów oraz redaktorów kolorowych pism. Oprócz nich, sztuka wyśmiewa też przedstawicieli kręgu polityki czy literatury. Wszystko to w inteligentnym, błyskotliwym stylu!

Spektakl w wykonaniu w wykonaniu grupy BAT – Scena Dorosłych (MCK Bełchatów) przeznaczony dla osób od 15 roku życia.

Reżyseria: Krzysztof Zygma
Występują: Katarzyna Brylska, Sławomir Chmiel, Danuta Duda, Joanna Drzazga, Lucyna Hałaszkiewicz, Marzena Klima, Sylwester Hałaszkiewicz, Tomasz Przybylski, Anna Staśkiewicz, Adam Stusio, Agnieszka Władziewicz
Muzyka: Piotr Zygma

Sala kameralna / 70 min / wstęp za wejściówkami

 

Źródło: www.mck.belchatow.pl

 

ŚWIADKOWIE, ALBO NASZA MAŁA STABILIZACJA

8 października, godz. 19.00

Spektakl Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice" rodzi się z bezradności. Z bezradności wobec stagnacji. Z bezradności wobec znieczulenia. Z bezradności wobec symulakryzacji rzeczywistości. Nasza mała stabilizacja w pierwotnym założeniu miała być próbą wyjścia z impasu. Miała być pomostem, idealistycznym rozwiązaniem. W efekcie stała się bardzo osobistym świadectwem naszej własnej bezsilności. Bezsilności wobec rzeczywistości, na którą chcielibyśmy mieć, a nie mamy czy może najzwyczajniej nie umiemy mieć wpływu.

W spektaklu został wykorzystany fragment dramatu Akt przerywany Tadeusza Różewicza oraz następujące utwory muzyczne: Johann Sebastian Bach / Ferruccio Busoni (transkrypcja na fortepian): Preludium chorałowe Ich ruf' zu dir, Herr Jesu Christ z cyklu 10 preludiów chorałowych (w katalogu dzieł Bacha BWV 639, w katalogu dzieł Busoniego: BV B 27).

Reżyseria, muzyka:
Michał Zdunik
Dramaturgia:
Zofia Gustowska
Scenografia, reżyseria światła:
Dorota Budacz
Obsada:
Monika Janik, Łukasz Borkowski, Jan Hussakowski
Muzyka na żywo:
Katarzyna Wesołowska (instrumenty klawiszowe)
Produkcja, miejsce premiery:
Staniewski / Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice", 28.10.2016

Sala widowiskowa - spektakl i widownia na scenie / 50 min / wstęp za wejściówkami

 

 

 

JA WIEM, ŻE TY TEGO NIE WIDZISZ – SCENY Z RÓŻEWICZA

8 października, godz. 17.30

Spektakl Teatru „Pod Lupą" pt. „Ja wiem, że ty tego nie widzisz" – sceny z Różewicza" to kompilacja fragmentów dwóch sztuk Tadeusza Różewicza z lat 70-tych: „Dzidzibobo czyli miłość romantyczna czeka już pod drzwiami" oraz „Świadkowie albo nasza mała stabilizacja". Składa się z dwóch części. Pierwsza ukazuje parę młodych ludzi, którzy spodziewają się dziecka – ich lęki i pragnienia, które nie zawsze są jednakowe. Charakterystyczną cechą związku jest brak dojrzałości we wzajemnych relacjach. W drugiej części ta sama para jest już małżeństwem.
Choć od napisania tych sztuk minęło pół wieku, temat wydaje się wciąż aktualny. W czasach gdy dyskusje na temat miłości, erotyzmu i wzajemnych relacji w związkach sprowadzają się do programu 500+ lub wszechobecnej pornografii w Internecie, głos starego Mistrza prezentuje pogłębiony obraz ludzkich uczuć i pragnień. W rolę kobiety wcieliła się Grażyna Wieteska, mężczyznę gra Sebastian Dominiak.

Scenariusz i reżyseria – Teresa Radzikowska-Binkowska
Występują: Grażyna Wieteska, Sebastian Dominiak - TEATR POD LUPĄ / Łódzki Dom Kultury

Sala kameralna / 45 min / wstęp za wejściówkami

 

 

TADEUSZ RÓŻEWICZ. POWROTY. POEZJE I FRAGMENTY PROZY

7 października, godz. 17.00

TADEUSZ RÓŻEWICZ. POWROTY – to literacki projekt teatralnej wypowiedzi poetyckiej, struktura harmonijna i oryginalna, skomponowana z wierszy, poematów i prozy autora „Kartoteki". Stanowi dowód głębokiej znajomości i szczerego przeżycia szerokiego spektrum twórczości poety. Na scenariusz składają się teksty zaczerpnięte z ponad trzydziestu utworów Różewicza, z różnych okresów jego twórczości. Najczęściej powracają, w różnych kontekstach i funkcjach, „Złowiony", „Próba rekonstrukcji" i „ Z życiorysu".
Tytułowe powroty to przede wszystkim myślowe, wspomnieniowo-fantasmagoryjne wyprawy do kraju i czasu lat dziecinnych, do świata zapamiętanego, krainy oczywistości, jednoznaczności i prostoty, a następnie to coś na kształt próby korekty poetyckiej pamięci. Mianowicie zapis dokumentacyjno-reportażowy fizycznego nawrotu do małej ojczyzny, do Radomska – miejsca uzyskującego wymiar wytworu doświadczenia sensualnego a zarazem tworu realizmu magicznego. Wreszcie trzeci powrót, to rekapitulacja obrazu podróży włoskich, rozpamiętywanie i kontemplacja zapisów wędrówki arkadyjskiej, badanie ich z nowej perspektywy. Przez pryzmat świadomości przemijania.
Ta każe widzieć jasno, nie tylko w zachwyceniu ale czasami w osłupieniu, sprawy miłości, śmierci i poezji. Tajemnice imperatywu uprawiania literatury, konieczności artykułowania poetyckiego zwierzenia, niekończącej się spowiedzi poety.
Aktor Grzegorz Gierak przygotował scenariusz, który jest konceptem na autobiografię Różewicza, jest frapującym samowywiadem, malowniczym śledztwem poszukującym przyczyny sprawczej bycia artystą. Jest przypowieścią o fenomenie i typowości istoty ludzkiej. A więc wywodzi się z ducha Różewiczowskiej „Kartoteki".
„Powroty" to także rozmowa poety z własnym sobowtórem. Może być nim każdy słuchacz i widz planowanego spektaklu. Rekonstrukcja poety okazuje się szansą odtwarzania tożsamości człowieka współczesnego - Henryk Izydor Rogacki

reżyseria i wykonanie: Grzegorz Gierak

Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego w Radomsku / 70 min / wstęp za wejściówkami

 

KUP KOTA W WORKU

7 października, godz. 19.30

Spektakl opiera się na scenariuszu będącym teatralną adaptacją jednego z ostatnich tomów poetyckich Tadeusza Różewicza, wydanego w 2008 roku pod tym samym tytułem: Kup kota w worku (work in progress).
Konwencja spektaklu – podobnie jak forma zaproponowana w tomiku przez poetę – oscyluje między rodzajem kabaretu pełnego pastiszu, ironii i kpiny a lirycznym zwierzeniem i głęboką refleksją opartą na uważnej obserwacji rzeczywistości, refleksją dotyczącą położenia w jakim znalazł się współczesny świat, człowiek, sztuka, kultura.
Wizja kryzysu, w którym pogrążona jest nasza cywilizacja, obraz zamętu, ogłupienia i chaosu powstającego w umysłach kształtowanych przez wszechwładne i wszechobecne media oraz przez tak zwaną „kulturę popularną” wyłaniają się z kolejnych scen, w trakcie których grupa współczesnych artystów (troje aktorów i reżyser) spotyka się, by tworzyć teatr, który obudzi umysły i emocje, snując opowieść o świecie, w jakim żyjemy.To Różewicz, jakiego prawdopodobnie nie znasz… Różewicz, który zadziwi i rozśmieszy; który jednocześnie porusza umysł, emocje i uczucia. Który nas budzi.

reż. Mariusz Orski

obsada: Agata Darnowska, Grzegorz Mroziński, Adrian Rux, Michał Szpak

Spektakl dyplomowy studentów Szkoły Aktorskiej H. i J. Machulskich przy PO ASSITEJ w Warszawie

sala widowiskowa - spektakl i widownia na scenie / 70 min / wstęp za wejściówkami

kot 1   kot 2 kot 17

 

Źródło: www.aktorskamachulskich.pl

 
Więcej artykułów…