1435242836_facebook.png
logo rozewicz-motionmale

Obserwuj nas

youtube  facebook

Imię:  

Email:

Materiały z festiwalu 2016

Aktualności 2016

10.10.2016 - TADEUSZ RÓŻEWICZ POWROTY - ZAKOŃCZYLIŚMY FESTIWAL

10 października 2016 filmem "Szukamy życia w grobach. Tadeusz Różewicz powroty" zakończyliśmy VIII edycję Różewicz Open Festiwal.  Film Piotra Lachmanna (reżyser, poeta, tłumacz, przyjaciel Tadeusza Różewicza) to domknięcie tryptyku. Jego pierwsze dwie części „Tadeusz Różewicz. Twarze” i „Moje pojednanie. Tadeusz Różewicz i Niemcy” powstały w latach 2011-2014. Trzecia część powstała już po śmierci poety.

Opowieść o Różewiczu zawarta „Szukamy życia w grobach” ma charakter eseju, w którym sąsiadują filmy z różnych czasów (Lachmann filmował Różewicza przez prawie trzydzieści lat), montowane tematycznie, przy czym tok tej opowieści podobny jest do poetyki Różewiczowskich poematów. Dygresyjnych, poruszających wiele wątków, zderzających refleksje dotyczące metafizyki, religii i Boga ze sprawami codziennymi.

 

DSC03973 DSC7896 DSC7902

 

10.10.2016 - PROGRAM POETYCKI - MYŚLĘ O BOGU

Poetycko-teatralny blok Różewicz Open Festiwal 2016 zakończył się 10 października 2016 programem poetyckim "Myślę o Bogu". Czytanie w reżyserii Małgorzaty Wesołowskiej to prezentowany przez radomszczan wybór wierszy o Bogu i wierze, jej utracie i poszukiwaniu. Poezję czytali członkowie Sceny Poezji MDK Radomsko: Anita Łęgowik, Patrycja Alama, Marita Matak, Grażyna Śliwakowska, Mariusz Wilk, Janusz Kucharski, Przemysław Klekot.

 

 DSC7855 DSC7856 DSC7857 DSC7858 DSC7859 DSC7860 DSC7868

 

10.10.2016 - SLAM POETYCKI - PRZETWORY POETYCKIE

W ramach Różewicz Open Festiwal 2016 odbyły się 10 października 2016 warsztaty literackie - „Przetwory poetyckie”. to warsztaty kreatywnego pisania i ekspresji scenicznej, Korzystające z technik literackiego kolażu, remixu i cytatu uczestnicy "przetwarzali" poezję Tadeusza Różewicza. Punktem wyjścia były „szkielety” wierszy poety – uczestnicy piszą ich własne „przetwory” – wersje bazujące na pomyśle/strukturze/temacie. W ten sposób powstawała  poezja odbierana "tu i teraz" - skracana, mieszana i próbowana.

Warsztaty prowadziła Paulina Danecka - stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 DSC7779 DSC7806 DSC7819

 

ZAPISANE - CZYTANIE PERFORMATYWNE

"Zapisane" - czytanie performatywne w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz wysłuchali i obejrzeli radomszczanie 9 października 2016 r. w 95.rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza. Czytali: Przemysław Bluszcz i Kamil Suszczyk, multimedia - Krzysztof Pawlik.

„Zapisane” to opowieść o najstarszym z braci Różewiczów - Januszu. Zapisane przez niego słowa tworzą wyjątkowy autoportret - niedokończony, ale trwały. Wiersze i listy Janusza Różewicza stały się dotkliwym świadectwem losu całego pokolenia. Przerwane marzenia, niezaspokojone pasje i pożądania, niezrealizowane ambicje i talenty, niespełnione miłości, niedokończone życia… ale ocalone od zapomnienia, bo zapisane.

 

 DSC7679 DSC7681 DSC7695

 

9.10.2016 - CZYTANIE DEDYKOWANE TADEUSZOWI RÓŻEWICZOWI

95. rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza radomszczanie uczcili wspólnym czytaniem Jego poezji. 9 października 2016 w kawiarni Kofeina (Era Park Handlowy) wybrane wiersze czytali: Prezydent Miasta Radomska - Jarosław Ferenc, Wiceprezydent Miasta Radomska - Małgorzata Kańska - Kipigroch, Krystyna Michalska - koordynator festiwalu (MDK Radomsko), Radny Rady Miejskiej - Robert Lewandowski, Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Radomska - Wioletta Marcinkowska, Naczelnik Wydziału Informacji i Promocji Urzędu Miasta Radomska - Paulina Grabowska, Ewa Kaczmarczyk (Fundacja "Aktywne Centrum Edukacji Uniwersytet Otwarty Dla Każdego"), Elżbieta Stępień (pedagog i poetka), Sylwia Włodarczyk (Niezależna Telewizja Lokalna Radomsko), Tadeusz Olczyk (Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana ), Mieczysław Zyskowski (Sekretarz Gminy Żytno).

 

DSC03927 DSC03928 DSC03931

 

9.10.2016 - AKT PRZERYWANY - W ROCZNICĘ URODZIN TADEUSZA RÓŻEWICZA

"Akt przerywany" - manifest niesceniczności teatru realistycznego spod pióra Tadeusza Różewicza. 9 października 2016 w ramach Różewicz Open Festiwal radomszczańska publiczność obejrzała spektakl Teatru im. C. Norwida w Jeleniej Górze w reżyserii Rolfa Alme. "Akt przerywany" to jedyna w swoim rodzaju sztuka o pisaniu sztuki, a dokładniej dramat o niemożliwości stworzenia tekstu dla współczesnego teatru. W rękach norweskiego reżysera Rolfa Alme zamienił się w wielogłosową, śmieszną, czasem i groteskową formę teatralną.

Tadeusz Różewicz „Akt przerywany”
Reżyseria, scenografia, opracowanie muzyczne: Rolf Alme
Asystent reżysera: Piotr Misztela
Aranżacja i przygotowanie muzyczne: Tomasz Gadzina
Występują: Elwira Hamerska – Kijańska, Elżbieta Kosecka, Marta Łącka, Małgorzata Osiej – Gadzina, Piotr Konieczyński, Kazimierz Krzaczkowski, Robert Mania, Bogusław Siwko, Tadeusz Wnuk, Grzegorz Margas (gościnnie)

 

 DSC7708 DSC7711 DSC7723 DSC7726 DSC7733 DSC7752

 

8.10.2016 - W STARYCH DEKORACJACH

Kolejna prezentacja teatralna w ramach Różewicz Open Festiwal 2016 to przedstawienie Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie pt. "W starych dekoracjach". Spektakl  jest praktycznie nową sztuką, powstałą z wielu tekstów Tadeusza Różewicza. Autorem adaptacji i reżyserem przedstawienia jest Igor Gorzkowski. Motywem przewodnim jest podróż do Włoch i powrót do własnej przeszłości głównego bohatera. W tę postać wciela się Henryk Talar, to on podsunął reżyserowi pomysł, by przy konstruowaniu opowieści skoncentrować się na relacjach bohatera z kobietami z przeszłości.

 

"W starych dekoracjach" wg tekstów Tadeusza Różewicza
adaptacja reżyseria - Igor Gorzkowski, scenografia - Honza Polivka,
kostiumy - Magdalena Dąbrowska, muzyka – Piotr Tabakiernik
ruch sceniczny – Iwona Pasińska, asystent reżysera – Sylwia Karczmarczyk
obsada: Henryk Talar, Maciej Półtorak, Sylwia Karczmarczyk, Iwona Chołuj, Teresa Dzielska, Agata Hutyra, Małgorzata Marciniak, Agnieszka Łopacka, Cecylia Putro, Mateusz Trzmiel (gościnnie)

 

 DSC7575 DSC7578 DSC7580 DSC7583 DSC7586 DSC7602

 

8.10.2016 - FIANALISTA VIII OKP im.J.RÓŻEWICZA

Jury VIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza w składzie:

-        Bohdan Zadura (Przewodniczący Jury)

-        Dorota Koman

-        Ireneusz Kaczmarczyk

po zapoznaniu się z zestawami wierszy 128 autorów w I etapie konkursu, dyskwalifikując sześć osób, które nie spełniły wymogów formalnych regulaminu, do finałowego II etapu zakwalifikowało sześciu autorów, których wiersze zostały opatrzone godłami:

1. Kobiałka (zestaw nr 27) – Anna Błasiak z Wielkiej Brytanii
2. ULUBIENIEC CEZARA (zestaw nr 36) – Jakub Bogucki z Wrocławia
3. Zlepy cynamonowe (zestaw nr 60) – Marcin Królikowski z Warszawy
4. MODARS (zestaw nr 96) – Joanna Nowak z Płocka
5. MARKÉTA (zestaw nr 105) – Piotr Machul z Warszawy
6. PINIA (zestaw 127) – Marzena Jaworska z Warszawy

Po przeanalizowaniu sześciu finałowych zestawów wierszy sześciu autorów, Jury jednomyślnie nagrodziło drukiem książki (debiutancki tomik poetycki) zestaw wierszy pt. „Ultimatum” Pana Piotra Machula – godło MARKÉTA (numer porządkowy zestawu: 105).
Jury postanowiło także wyróżnić zestaw wierszy "Jasnonienawidzenie" Pana Marcina Królikowskiego - godło Zlepy cynamonowe i "Trzynasta noc poślubna" Pani Joanny Nowak - godło MODARS.

 

DSC03876 DSC03877 DSC03878

 

7.10.2016 - SPEKTAKL "MATKA ODCHODZI"

Inscenizację jednego z najbardziej wstrząsających dzieł T. Różewicza - "Matka odchodzi" obejrzeli radomszczanie 7 października podczas Różewicz Open Festiwal. "Matka odchodzi" książka poetycka – na którą składają się wiersze, fotografie, wspomnienia, fragmenty dziennika – jest niezwykle intymnym i wzruszającym zapisem własnej pamięci o matce, próbą kontaktu z nią: to notatki z odchodzenia najbliższej osoby w życiu. Matka odchodzi jest tekstem boleśnie prawdziwym, głęboko ludzkim – ale i polifonicznym, niejednoznacznym, pisanym jakby przez kogoś zagubionego w mroku, pozbawionego ciepła, przewodnika, Matki właśnie.

Spektakl w wykonaniu Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice" to próba teatralnego oddania stanu, w jakim znalazł się bohater po śmierciu Matki. Znajdujemy go w starym mieszkaniu Matki, gdy próbuje uporządkować przedmioty, jakie po niej zostały. W pozornie chłodny proces katalogowania wdzierają się emocje – niewyrażalna tęsknota za matką i wyrzuty sumienia do siebie samego. Każda, nawet najprostsza rzecz, wywołuje kolejne wspomnienia, wskrzesza coraz bardziej zamazującą się postać Matki. Nawet już słychać jej piękny, śpiewający głos, widać zarysy twarzy. To wspomnienie czy prawda, duch czy ciało? W końcu – jak pisze poeta – "Oczy matki spoczywają na mnie..." - Michał Zdunik

adaptacja sceniczna i reżyseria: Michał Zdunik
scenografia: Dorota Budacz
muzyka: Michał Zdunik
występują: Małgorzata Wojciechowska, Łukasz Borkowski
fortepian/fisharmonia: Katarzyna Wesołowska
W spektaklu wykorzystano następujące utwory Tadeusza Różewicza: teksty z książki poetyckiej "Matka odchodzi" oraz wiersz "Czas na mnie"
Licencja na wystawienie utworu została wydana przez Stowarzyszenie Autorów ZAIKS
Produkcja: Staniewski/Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice"

 

 DSC7504  DSC7506 DSC7508  DSC7509 DSC7512 DSC7514 DSC7515 DSC7516 DSC7523 

 

7.10.2016 - SPOTKANIE TŁUMACZY

7 października odbyło się spotkanie tłumaczy z dwóch kręgów językowych: niemieckiego i angielskiego, których łączy przekład wspomnieniowego tomu „Matka odchodzi”. W MDK Radomsko gościliśmy Bernharda Hartmanna, Barbarę i Tony'ego Howard'a oraz moderatorkę spotkania Marię Dębicz.

Bernhard Hartmann - studiował slawistykę, polonistykę i germanistykę. Tłumaczył poezję Tadeusza Różewicza i tom „Matka odchodzi”. Przekłada z polskiego na niemiecki teksty z dziedziny beletrystyki i humanistyki.
Barbara Howard - tłumaczka, przełożyła w 2013 r. tom „Matka odchodzi” (ang. „Mother Departs”). Przedmowę napisał Tony Howard - szekspirolog, teatrolog.

Maria Dębicz - historyk teatru, przez wiele lat związana z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Zajmuje się recepcją twórczości Tadeusza Różewicza. Autorka scenariuszy wystaw, filmów dokumentalnych, spektakli poetyckich, seminariów, realizowanych w Polsce i za granicą.

 

 DSC7465  DSC7477 DSC7483  DSC7494 DSC7492 DSC7449

 

7.10.2016 - OTWARCIE WYSTAW AUTORSTWA A.HAWAŁEJA I E.MAŁECKIEJ

7 października w Galerii MDK i foyer MDK odbyło się otwarcie wystaw: zdjęć autorstwa Adama Hawałeja oraz plakatów teatralnych do sztuk Tadeusza Różewicza pt.”Teatr Różewicza w Polsce i na świecie” ze zbiorów Elżbiety Małeckiej. Czarno-białe i kolorowe fotografie autorstwa Adama Hawałeja pokazują poetę w sytuacjach oficjalnych i prywatnych – podczas spotkań z czytelnikami, w teatrze, na spacerach, w domu. (Galeria MDK). Natomiast dwadzieścia plakatów z kolekcji Elżbiety Małeckiej – archiwistki, bibliotekarki Teatru Polskiego we Wrocławiu, prezentuje graficzne interpretacje sztuk Tadeusza Różewicza w Polsce i na świecie (Foyer MDK)

 

 aDSC7410 aDSC7412 aDSC7417 aDSC7429 aDSC7442 aDSC7439

 
Więcej artykułów…