1435242836_facebook.png
logo rozewicz-motionmale

Obserwuj nas

youtube  facebook

Imię:  

Email:

Materiały z festiwalu 2014

Aktualności 2014

Z ARCHIWUM RODZINNEGO

W październikowym numerze miesięcznika "Twórczość" zostały opublikowane zdjęcia Tadeusza Różewicza z archiwum rodzinnego, udostępnionego przez Irenę i Pawła Różewiczów. Zapraszamy do obejrzenia fotografii z objaśnieniami Pawła Różewicza - bratanka poety.

 

Nowy-1

Nowy-3

Nowy-4

Nowy-5

 

"ZIELONE RÓŻE POETY" - CZYTANIE

Festiwal zakończyliśmy czytaniem performatywnym Zielone róże poety w reżyserii Anny Wieczur – Bluszcz. Znakomici aktorzy: Mirosław Zbrojewicz, Marcin Korcz i Przemysław Bluszcz czytając wiersze Tadeusza Różewicza przekazali Jego myśli, obrazy. Wybrano wiersze, które poeta poświęcił: Tadeuszowi Borowskiemu, Leopoldowi Staffowi, Jerzemu Lisowskiemu, Julianowi Tuwimowi, Konstantemu Puzynie. Dźwiękiem instrumentów perkusyjnych program wypełnił Przemysław Pacan.

 

DSCa 6326 DSCa 6327 DSCa 6328 DSCa 6330 DSC a6339 DSCa 6344  

 

FINALIŚCI KONKURSU

 

Jury VI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza w składzie: Bohdan Zadura (Przewodniczący Jury), Dorota Koman, Ireneusz Kaczmarczyk po zapoznaniu się z zestawami wierszy 144 autorów w I etapie konkursu, dyskwalifikując trzy osoby, które nie spełniły wymogów formalnych regulaminu, do finałowego II etapu zakwalifikowało 7 autorów, których wiersze zostały opatrzone godłami:

 1. żółte białka (nr porządkowy zestawu: 19) – Waldemar Kazubek/ Mikołów
 2. perspektywy (nr porządkowy zestawu: 59) – Anna Grabowska/ Paryż
 3. Hodowca bizonów (nr porządkowy zestawu: 81) – Janusz Solarz/ Kansas
 4. Smirnoff (nr porządkowy zestawu: 97) – Bartłomiej Ilczuk/ Łódź
 5. wrzesień (nr porządkowy zestawu: 115) – Wojciech Jacek Pelc/ Dzierzgoń
 6. Apokalipsa. After Party (nr porządkowy zestawu: 119) – Piotr Przybyła/ Karpacz
 7. laole (nr porządkowy zestawu: 129) – Hanna Antonina Bondarenko/ Warszawa

Po przeanalizowaniu 7 finałowych zestawów wierszy 7 autorów, Jury jednomyślnie nagrodziło drukiem książki (debiutancki tomik poetycki) zestaw wierszy Pani Anny Grabowskiej – godło perspektywy (numer porządkowy zestawu: 59).

Jury przyznało także 5 wyróżnień dla:

Wyróżnienie Specjalne otrzymuje Pan Piotr Przybyła


Wyróżnieni zostali także:

Wojciech Jacek Pelc

Hanna Antonina Bondarenko

Bartłomiej Ilczuk

Waldemar Kazubek

GRATULUJEMY!

 

PREMIERA FILMU PIOTRA LACHMANNA “MOJE POJEDNANIE. RÓŻEWICZ I NIEMCY“

Premiera filmu Piotra Lachmanna “Moje Pojednanie. Różewicz i Niemcy“(11.10.)była kolejną filmową propozycją dla wielbicieli X Muzy podczas Różewicz Open Festiwal Radomsko 2014, przybliżająca postać Tadeusza Różewicza - człowieka i poety.

Projekcja odbyła się 11 października w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego działającego w Miejskim Domu Kultury w Radomsku.

Film powstał na podstawie zdigitalizowanych materiałów dokumentalnych,które reżyser nagrywał podczas prywatnych spotkań z Różewiczem w okresie ostatnich trzydziestu lat. Jest to druga część wideotryptyku; pierwszą - “Tadeusz Różewicz: Twarze“ - radomszczanie mieli okazję zobaczyć podczas festiwalu w 2012 r.; ostatnia część będzie nosiła tytuł: “Dyzercja…z życia”. Istotą wszystkich części są doświadczenia wojenne poety oraz jego przekonanie o ogromnej wartości kultury, która w zdehumanizowanym świecie będzie potrafiła ocalić człowieka.

Unikatowe nagrania rozmów Piotra Lachmanna z Tadeuszem Różewiczem, przedstawiają osobisty stosunek poety do niemieckiej literatury, stanowiącej dla niego punkt wyjścia do współczesnego dialogu na temat kulturalnych dokonań naszego zachodniego sąsiada.

Wprowadzeniem do seansu była prelekcja Ilony Czechowskiej z Archiwum Karla Dedeciusa. Prelegentka w swoim wystąpieniu przybliżyła postać niemieckiego tłumacza dzieł Tadeusza Różewicza i jednocześnie jego przyjaciela. Opowiedziała o wpływie literatury i kultury niemieckiej na twórczość Różewicza, posiłkując się cytatami z jego wierszy. Zwróciła także uwagę na wojenne doświadczenia obu twórców. Ilona Czechowska wspomniała również o początkach znajomości Dedeciusa z Tadeuszem Różewiczem oraz o prezentach, którymi poeta obdarowywał swojego tłumacza - były to m.in. tomiki wierszy z osobistymi dedykacjami.


DSC a6314 DSCa 6319 DSC05481 DSC05483 DSC a6320

 

"MATKA ODCHODZI" - CZYTANIE

Czytanie "Matka odchodzi" w znakomitej interpretacji Teresy Lipowskiej i Grzegorza Gieraka to próba zrozumienia tegoco nieuniknione-śmierci. Fragmenty pamiętników, wspomnień  i dzienników Tadeusza Różewicza i jego matki Stefanii  to bardzo intymne i głębokie wyznanie poety, który stara się pogodzić z odejściem najważniejszej kobiety jego życia - matki. Skromna scenografia podkreśliła atmosferę czytania, pełną emocji i wzruszenia.

 

 DSCa 6286 DSCa 6288 DSCa 6289 DSCa 6293 DSCa 6297DSCa 6274

 

"SZEKSPIR FOREVER!" Z ANDRZEJEM SEWERYNEM

Ludzkie słabości, wady i grzechy czyli człowiek w siedmiu odsłonach szekspirowskiego dramatu. Andrzej Seweryn, znakomity aktor, wybitny interpretator w ponad dwugodzinnym monodramie "Szekspir forever!" zaprezentował najpiękniejsze fragmenty arcydzieł Szekspira, m.in. "Hamleta", "Makbeta", "Romea i Julii", "Henryka V", "Burzy", "Ryszarda III". Spektakl był interaktywnym dialogiem z radomszczańską publicznością. Każdą scenę Andrzej Seweryn objaśniał by lepiej zrozumieć Szekspira, zadawał publiczności pytania dotyczące dramaturga, prowokował do dyskusji. Kilka skromnych rekwizytów, gra ciałem, mimiką, gestem, słowem - wirtuozerski popis aktorski Andrzeja Seweryna zakończył się długimi owacjami na stojąco.

Kilka chwil później rozpoczęło się spotkanie z aktorem, które prowdziła redaktor "Gazety Radomszczańskiej" Jolanta Dąbrowska. Podczas rozmowy Andrzej Seweryn opowiedział o zawodzie aktora, inspiracji Szekspirem, pracy w teatrze, o fenomenie kina i marginalizacji teatru.

 

DSCa 6179 DSCa 6209  DSC a6195 DSCa4091DSCa 6250 DSCa4094DSCa 6255

 

TADEUSZ RÓŻEWICZ I KARKONOSZE

10 października odbył się wernisaż wystawy fotografii pt. "Tadeusz Różewicz poeta i dramaturg w Karkonoszach". Autorem fotografii jest Zbigniew Kulik, który przez wiele lat towarzyszył Tadeuszowi Różewiczowi w jego wędrówkach po Karkonoszach, robiąc przy tym unikalne i wyjątkowe zdjęcia. "Inicjatywa wykonania fotografii pochodziła od autora wystawy, ale zdarzało się że i od poety, który zauroczony danym miejscem lub obiektem chciał być uwiecznionym na błonie fotograficznej. Przybierał wtedy pozę godną ponadczasowego utrwalenia." (Zbigniew Kulik)

Wystawa jest stałą ekspozycją Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu.

 

 DSCa3997 DSCa4014 DSCa4022

 

FINALIŚCI GRY MIEJSKIEJ

9 października 2014 r. uczestnicy Poetyckiej Gry Ulicznej spotkali się w Miejskim Domu Kultury w Radomsku na uroczystym podsumowaniu poetycko-terenowych zmagań.
Z 42 uczestników biorących udział w Grze, wiersz Janusza Różewicza – najstarszego z Braci – poprawnie ułożyły tylko 4 osoby: Milena Kina, Paulina Bąk, Roksana Karkoszka
i Aleksandra Kisiołek. Finalistki otrzymały nagrody rzeczowe: konsolę Xbox z grą, tablet, aparat fotograficzny i MP4, które ufundował Miejski Dom Kultury w Radomsku. Pozostałych uczestników, nagrodami pocieszenia – płytą CD z muzyką poważną i książką poetycką, nagrodził Łódzki Dom Kultury. Pomysłodawcą Poetyckiej Gry Ulicznej jest Piotr Grobliński.

 

 DSCa3884 DSCa3891 DSCa3911 DSCa3917

 

POETYCKA GRA ULICZNA

41 uczestników wzięło udział w zabawie pod nazwą Poetycka Gra Uliczna, którą w ramach Różewicz Open Festiwal zoragnizowały wspólnie Miejski Dom Kultury w Radomsku i Łódzki Dom Kultury. Grę, wzorowaną na odbywających się w Łodzi w ubiegłych latach Poetyckich Grach Ulicznych rozegrano 8 października. Uczestnicy wystartowali o 9.30 z budynku przy Brzeźnickiej 5, wyposażeni w specjalne karty do gry. Mieli za zadanie odnaleźć 8 ukrytych w mieście wersów niepublikowanego wcześniej wiersza Janusza Różewicza. Do miejsc, w których organizatorzy umieścili kartki z linijkami wiersza, uczestników prowadziły zaszyfrowane hasła. Na przykład karmnik dla ptaków umieszczony w ogrodzie klasztoru franciszkanów trzeba było znaleźć na podstawie hasła "Ptaszki w wirydarzu".

Fragmenty wiersza były też ukryte w fabryce Fameg, w jednej z sal Muzeum Regionalnego, przy pomniku przy ulicy Zgoda, w niezwykłym zakładzie czapniczym przy ulicy Reymonta czy w podwórzu przy redakcji "Gazety Radomszczańskiej". Odnalezienie ich nie sprawiło graczom większych problemów. Najlepsi uporali się z zadaniem w półtorej godziny.

Gorzej poszło z ułożeniem w odpowiedniej kolejności odnalezionych wersów, tak by z rozsypanki otworzyć wiersz - z tym zadaniem poradziły sobie tylko cztery młode dziewczyny. Przy okazji warto zauważyć, że zabawie brały udział osoby w bardzo różnym wieku - od 10 do 70 lat.

 

A oto niepublikowany wiersz Janusza Różewicza:

Jak dwie jaszczurki
Grzać się w słońcu
W pogodzie oczu i uśmiechów
I śmiać się głośno
By z daleka
Własnego nasłuchiwać echa.

 

 DSCa3744 DSCa3765 DSCa3798 DSCa3837  DSCa3868 DSCa3830

 

PRASQUAL - KONCERT

10 października podczas Różewicz Open Festiwal Radomsko 2014 nastąpiło światowe prawykonanie epitafium pamięci Tadeusza Różewicza „Musique pour le Roi Primordial”. Epitafium skomponował i wykonał podczas koncertu w Miejskim Domu Kultury w Radomsku znakomity polski kompozytor, architekt dźwięku, dyrygent, pianista – PRASQUAL, który mieszka i pracuje w Kolonii. Oprócz interpretacji utworów Joahanna Sebastiana Bacha artysta zaprezentował własne kompozycje, z którymi wystąpił m.in. podczas 9. Kolner Musiknacht. Po koncercie odbyło się spotkanie z Prasqualem, który opowiadał o swoich inspiracjach, fascynacją muzyką elektroniczną i klasyczną i planach na przyszłość. Spotkanie prowadziła muzykolog Małgorzata Zuzanna Nowak.

 

 DSCa3952 DSCa3962 DSCa3970 DSCa3978

 

WIDOWISKO "MATKA I SYN ODCHODZĄ"

W widowisku poświęconym pamięci Stefanii i Tadeusza Różewicza, w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego wystąpili znani aktorzy teatralno-filmowi oraz soliści (Małgorzata Długosz i Anita Maszczyk) i chór i kwartet smyczkowy Gliwickiego Teatru Muzycznego pod dyrekcją prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody. W postać Wiesławy Różewicz wcieliła sie Irena Jun, a Tadeusza Różewicza zagrał Daniel Olbrychski. W spektaklu muzycznym zaprezentowano m.in. fragmenty tomu poetyckiego "Matka odchodzi" oraz muzykę Chopina, Mozarta, Vivaldiego i Pergolesiego. Instrumentalne partie solowe zagrali: Paweł Staszczyn - fortepian i Sergiusz Marczuk - saksofon. Wyjatkowość widowiska podkreślili przed spektaklem Dyrektor Gliwickiego Teatru Muzycznego Paweł Gabra i Prezydent Miasta Radomsko Anna Milczanowska, mowiąc o moście kulturalnym łączącym Radomsko i Gliwice. Tym mostem jest postać Tadeusza Różewicza, który urodził się w Radomsku, a tworzył przez długi czas w Gliwicach oraz Różewicz Open Festiwal - wydarzenie podkreślające światową rangę twóczości Braci Różewiczów.

 

DSCa 6063 DSCa 6072 DSCa 6095 DSCa 6097 DSCa 6099 DSCa 6100 DSCa 6117 DSCa 6125

 

 

 

 

 
Więcej artykułów…