1435242836_facebook.png
logo rozewicz-motionmale

Obserwuj nas

youtube  facebook

Imię:  

Email:

Materiały z festiwalu 2011

Filmy

Poeta emeritus - Tadeusz Różewicz w dokumencie

9 października przypadają 90. urodziny Tadeusza Różewicza. W tym dniu o godz. 19.00 w MDK  zostanie pokazany film Andrzeja Sapiji "Poeta emeritus" (2010) - dokument  poświęcony wielkiemu dramturgowi.

"Poeta emeritus" to opowieść o przemijaniu, w której występuje Tadeusz Różewicz oraz krąg najbliższych i najważniejszych dla niego osób. W filmie obok poety zobaczymy jego żonę, synów oraz przyjaciół.

"Poeta emeritus" jest czwartą realizacją reżysera poświęconą Tadeuszowi Różewiczowi. Filmy wcześniejsze czyli „Tadeusz Różewicz” (2000), „Różewicz w teatrze”(2003), „Różewicz we fragmentach” (2006) zostaną zaprezentowane 10 października o godz.11.00 w ramach  "Tadeusz Różewicz w dokumnecie". Po projekcjach odbędzie się spotkanie z ich reżyserem Andrzejem Sapiją.

 

Tadeusz Różewicz w obrazie Stanisława Różewicza

Trzy realizacje filmowe Stanisława Różewicza do utworów Tadeusza Różewicza zostaną zaprezentowane w pierwszych dniach Festiwalu:

3 października, godz. 17.00

"Opadły liście z drzew" (1975)

Reżyseria i scenariusz - Stanisław Różewicz, na podstawie opowiadań Tadeusza Różewicza (97 min.)

Film psychologiczno-wojenny, za który Stanisław Różewicz otrzymał Nagrodę Główną Jury na FPFF w Gdańsku w 1975, a Jerzy Wójcik został wyróżniony za najlepsze zdjęcia. Film opowiada o dwudziestoletnim Henryku, który podczas podróży pociągiem nad morze wspomina ostatni rok okupacji: dom, matkę, siostrę Zosię, warsztat, w którym terminował, kolegów z konspiracji.

Obsada: Mieczysław Hryniewicz, Arkadiusz Bazak, Andrzej Seweryn, Maria Klejdysz

 

4 października, godz. 17.00

„Samotność we dwoje” (1986)

Reżyseria - Stanisław Różewicz, scenariusz -  Tadeusz Różewicz (92 min.)

Studium psychologiczne podejmujące problem braku odporności wewnętrznej wobec nieszczęścia. Historia pastora, który po śmierci synka nie potrafi wrócić do dawnego życia. Traci przy tym nie tylko dziecko, ale też żonę, która po nieszczęśliwym wydarzeniu wyjeżdża do Pragi, gdzie nawiązuje romans z faszyzującym nauczycielem muzyki.

Obsada: Mieczysław Voit, Barbara Horawianka, Ignacy Gogolewski, Józef Nalberczak

 

5 października, godz. 17.00

„Śmieszny staruszek” (1997)

Reżyseria - Stanisław Różewicz, wg sztuki Tadeusza Różewicza (46 min.)

Spektakl ten, to dowód, że życie jest najlepszym reżyserem groteskowych sytuacji. "Śmieszny staruszek" jest na emeryturze, pracuje na pół etatu, jako przewodnik w Zarządzie Zabytków. W sądzie toczy się sprawa przeciwko Staruszkowi, ale nie wiadomo, z jakich powodów został oskarżony. Z wyjaśnień oskarżonego można jedynie domyślać się, że źródłem jego życiowych problemów stało się fałszywe oskarżenie o nieobyczajność i o nielojalność polityczną. Toteż Staruszek odbywa "spowiedź generalną z całego żywota".

Obsada: Wojciech Pszoniak, Dorota Landowska, Agnieszka Suchora, Paweł Nowisz